I Przystanek KOLOROWEJ LOKOMOTYWY

19 maja uczniowie klas III, IV i V Szkoły Podstawowej w Jeżowie wyjechali na wycieczkę do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz działającym przy nim – Domu Papiernika w ramach projektu Łódzkiego Domu Kultury, którego uczestnikiem jest GOKSiR w Jeżowie.

Spotkanie w Domu Papiernika poprowadził specjalista papiernictwa, pracownik Politechniki Łódzkiej i założyciel Domu Papiernika – Ryszard Uljański.  Zaprezentował proces powstawania papieru z surowców wtórnych. Uczestnicy warsztatu mogli przekonać się na własne oczy, jak mało skomplikowane jest uzyskanie papieru ze słomy czy drewna, i co trzeba zrobić, aby ten papier uzyskać. Za tworzywo do stworzenia papieru zostały wykorzystane zmiażdżone i rozdrobnione włókna roślinne. Ogromną frajdą dla dzieci okazała się produkcja papieru czerpanego.

Dzieci miały też za zadnie wyciąć przygotowane figurki ptaszków i ozdobić je słomą.

Po zajęciach w Domu Papiernika przyszedł czas na kolejne wyzwanie.

Na zajęciach w Muzeum Włókiennictwa dzieci wykonywały w grupach skrzydła do kostiumu bociana. Przy tworzeniu tego stroju wykorzystano bibułę, krepinę oraz kolorowy papier.

Dlaczego motyw ptaków? Ponieważ na podstawie wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio” na zakończenie projektu powstanie przedstawienie teatralne w którym główną rolę będą grać „pasażerowie” KOLOROWEJ LOKOMOTYWY. Do nich też należeć będzie przygotowanie scenografii, a inspiracją do niej będą pomysły zdobyte podczas kolejnych przystanków.